Balkón

Ak aj vy túžite mať kúsok svojej záhradky priamo vo vašom byte, skúste sa poobzerať na nejakých pekných kvetoch a rastlinách určených práve pre vysadenie na balkón. Váš balkón potom môže vyzerať úžasne. Nejaké tipy by som pre vás určite mala.
V máji je ten ideálny čas na pustenie sa do realizácie vašej vysnívanej záhradky na vašom balkóne. Prekvapíte nimi aj svojich známych. Iste sa potešia z bohato olistenej a krásne kvitnúcej zelene, ktorá hneď oživí váš balkón alebo terasu.
Snaha vytvoriť si pocit súkromia je v prípade terás a balkónov niekedy nevyhnutná. balkónový kvetJednou z možností je použitie nenáročných popínavých letničiek, ktorých osivo nie je ani finančne náročné. Tieto rastliny môžete vysiať v priebehu apríla kedykoľvek do nádob s bežným záhradníckym substrátom. Niektoré druhy sa dajú zadovážiť aj predpestované. Vyznačujú sa rýchlym rastom a bohatým kvitnutím, ktoré možno podporiť výdatnejším zavlažovaním a prihnojovaním. Rastlinám určite nezabudnite pripraviť pevnú oporu, po ktorej sa budú môcť popínať. K najosvedčenejším druhom patrí povojník, hrachor, tunbergia, kobea, okrasná fazuľa a kapucínka, ktoré sa pekne rozrastú na slnku aj v polotieni.
Zmiešané výsadby sú momentálne obľúbenejšie ako tie jednodruhové, pričom je zásada, že v rámci jednej nádoby sa vždy vysádzajú len druhy s rovnakými pestovateľskými požiadavkami. Pri ich výbere sa určite treba pohrať s ich farebnosťou. Dôležité je, aby dotvárali celkový efekt balkónu. Žltá, oranžová, červená a hnedastá farba navodia na balkóne alebo terase pocit útulnosti a harmónie, biela a svetlomodrá zasa pôsobia ochladzujúco, čo oceníte najmä v letnom období. Odtiene zelenej upokojujú, fialová zasa navodzuje pocit hĺbky a diaľav, ružová priestor zjemňuje a podporuje romantickú náladu. Atraktívne pre vás môže byť výsadba tón v tóne.krásny kvet
K správnemu výberu neprispieva len výber kvetín. Súčasťou toho je aj výber správnych črepníkov a doplnkov, ktoré by sa mali niesť v príjemnom štýle. Moderné je pestovanie rôznych citrusov na balkónoch. Skúste, nič tým nepokazíte. Ak sa vám podarí vypestovať citrusovník, budete mať vždy po ruke čerstvé voňavé citróny, ktoré sa v lete skvelo hodia do všelijakých limonád na osvieženie. Takéto citrusy však potrebujú výdatné slnko, takže ich určite vystavte na balkón, kde na nich bude slnko pražiť celý deň. Potom budú citróny krásne žlté a budú chutiť vynikajúco.
Dobrá kúpa je vždy základom dobrého pestovateľského základu. Do predajne choďte až s jasnou predstavou, nenechajte sa zlákať akciovou cenou alebo atraktívnym vzhľadom ponúkaných rastlín a vždy myslite na podmienky daného miesta, kde plánujete svoje rastliny zasadiť.